Demokrasi İlkelerinin Ülkemiz Açısından Önemini Anlatan Bir Paragraf

Bu yazımızda demokrasi ilkelerinin ülkemiz açısından önemini anlatan bir paragraf kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Demokrasi ilkeleri, hürriyet, eşitlik, kuvvetler ayrılığı ilkeleri, katılım, milli egemenlik, seçme ve seçilmedir. Demokrasi ilkelerinin işlevselliği bağımsızlık için oldukça önemlidir. Hürriyet ve eşitlik olmadan toplumsal refah sağlanamaz.

Hürriyet, bir başka hürriyetle sınırlı olarak eşitlik de kanunlar önünde hukukun üstünlüğü ile oluşarak var olmaktadır. Demokratik ülkelerde vatandaşların demokratik haklarını savunmak için katılım göstermesi gerekir.

Milli egemenlik, katılım, hürriyet ve seçme ve seçilme hakkıyla gerçekleşir. Seçme ve seçilme hakkı vatandaşlık hakkıdır. Bu hakkın korunması, milli egemenliğin korunması ve doğrudan demokrasinin korunmasıdır.

Demokratik ilkelerin varlığı ülkemizin bağımsız, güçlü, istikrarlı, büyüyen ve gelişen bir ülke olmasını sağlar. Bu nedenle demokratik şartların olgunluğu vatandaşın katılımıyla ilgilidir.

1 yorum

  1. Demokrasi ilkelerinin ülkemiz açısından önemini anlatan bu yazı bence çok güzel olmuş çünkü ülkemizde demokrasi olmazsa olmaz bir gerekliliktir ve dolayısıyla da sizin de dediğiniz gibi ilkeler büyük önem taşımaktadır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.