Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Kompozisyon

Bu yazımızda dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlıktır. Tek başına yaşaması mümkün değildir. İnsan doğrudan doğal çevrenin bir parçası olarak doğal çevresiyle ilişki halindedir. Yapay bir çevre kurarak da hayatına devam eder.

 

İnsanın aile kurması, akraba edinmesi, arkadaş edinmesi, dostluk kurması insanın sosyal bir varlık olduğunun ispatıdır. Bütün bunların içinde insan duygu ve düşünce değerlerine ve prensiplerine bağlı olarak yaşar.

İnsan sevgi, saygı, güven, vicdan, insaf, merhamet duygularını ve düşüncelerini yoğun olarak yaşar. Sevgi ve güne dayalı olarak aile kurar ve akrabalar edinir. Bunun etkisiyle hayatını şekillendirir.

Bu minvalde insan özleyen, arayan, kavuşmayı arzulayan bir varlık olarak hayatını bu şekilde devam ettirir. Duygu yoğunluklarının buluşma noktaları olan canlılara has özellikler insanda iradeyle birlikte değer kazanır.

İnsanların hayatlarında birçok tercih yapmak zorunda kalırlar. Bu tercihler neticesinde ayrılmak, ayrı düşmek, uzaklaşmak zorunda kalabilirler. Fakat insanın iradesi, özgürlüğü, vicdan ve insafına da bağlı olarak kavuşmak iradesi insanın elindedir.

Bu bakımdan atalarımız dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur demişlerdir. Yani insanların istediklerinde ellerinden geleni yaparak aradaki mesafeleri aşmalarının önünde hiçbir engel olmadığını ve dağlar o mesafeleri aşamadığından insanların bunu göğüslemesi gerektiği vurgulanmaktadır.

İnsan özgür iradesiyle karar vererek, arzu ettiğini yaşamak ve gerçekleştirmek için yeterli donanıma, birikime ve iradeye sahiptir.

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mehmetali dedi ki:

  Çok güzel elllerine salık

 2. Ömer dedi ki:

  Kompozisyon çok güzel olmuş sizi tebrik ediyorum

 3. Belinay dedi ki:

  Ben çok sevdim hoş ama biraz uzun kısa olsaydı iyi olurdu ama ben çok sevdim turk ce de çok iyi alicami dusunuyorom

 4. emirhan dedi ki:

  bence biraz daha kısa yapabilirdiniz ama hinede güzel olduğunu düşünüyor ve sizi tebrik ediyorum

 5. Şule dedi ki:

  Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur anlamı kompozisyon düz yazı şeklinde çok güzel açıklamışsınız sanırım Türkçe ödevim sizin sayenizde çok güzel olacak :)

Yorum Yaz