Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Cumhuriyet İlan Edilmeseydi Neler Olurdu?

Aşağıda cumhuriyet ilan edilmeseydi neler olurdu kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan buhran yılları Milli Mücadele’nin gerçekleşmesine neden olmuştur. Ardından da cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ve hilafetin ilga edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şekli demokratik bir cumhuriyet olarak şekillenmiştir.

Cumhuriyet ilan edilmesiyle, hukukun üstünlüğü tehlikeye girebilirdi. Sosyal devlet olma anlayışı iptal edilebilirdi. Halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklinin gerçekleşmemesi söz konusu olabilirdi. Muasır medeniyetler seviyesine çıkılması çok zor olabilirdi. Toplumda yeniliklerin yaşanması, ekonomik gelişmelerin gerçekleşmesi olmayabilirdi. Cumhuriyet sayesinde toplumda sınıf farklılıklarına son verilmiştir, özgürlüklerin yolu açılmıştır. Eğer cumhuriyet olmasaydı bunların olması düşünülemezdi. Cumhuriyet milli egemenliğe dayanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. volkan dedi ki:

    Cumhuriyet ilan edilmeseydi ülkemiz sömürgeci devletlerin hakimiyetine girecekti. Yabancı devletlerin kültür etkisinde kalıp asimile olacaktık. Dilimiz dinimiz kültürümüz yozlaşacaktı

Yorum Yaz