Cumhuriyet Ne Zaman Kuruldu Kısaca

Bu yazımızda Cumhuriyet ne zaman kuruldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaşın sonuçlarından memnun olmayan düşman devletler yeniden güç dengelerinin kurulması için saldırıya geçerek Osmanlı coğrafyasındaki bazı milletleri kullanma yoluna gittiler.

Rum, Yunan, Ermeni siyasi emellerini sömürgecilik doğrultusunda kullanma kurnazlığı sergileyen düşmanlar, Anadolu topraklarını yeniden işgal etme, bölme ve parçalama işine giriştiler. Osmanlı Devleti savaştan siyasi, idari ve iktisadi olarak aşırı derece yıpranmış bir vaziyette çıkmıştı.

Anadolu halkı yüzbinlerce şehit vermişti, kadın, çocuk ve ihtiyarlardan oluşmakta ve yoksulluk içinde kıvranmaktaydı. Böyle bir dönemde yeniden başlayan işgal girişimleri kapsamında Anadolu halkı yerel kuvvetler oluşturarak varını yoğunu ortaya koymuş ve en sonunda vatan savunmasını namusuyla gerçekleştirerek Milli Mücadele dönemini kazanmıştı.

Milli Mücadele döneminden sonra yapılan antlaşmalarla Osmanlı’nın toprak bütünlüğü Misak-i Milli adıyla korunmak istense de bu başarılı olamamıştır. Anadolu dört taraftan iyice daralmıştır. Bu hengamda yeniden ulus – devlet kurma ideali etrafında birleşenler, saltanatın kaldırılmasıyla, kurulan meclislerde Cumhuriyet rejiminin uygun olduğu görüşüne karar verdiler.

Cumhuriyet, Atatürk sayesinde kurulmuş bir rejim olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1923 yılında kurulmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. 15 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Atatürk ilke ve inkılaplarıyla cumhuriyeti modern ve çağdaş bir yönetim şekline kavuşturmaya çalışmıştır. Cumhuriyet şuan 93 yaşındadır.

Cumhuriyet Ne Zaman Kuruldu Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.