Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Çukur ve Tümsek Ayna Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıda çukur ve tümsek ayna arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Aynalar yansıtıcı bir özellik içerir. Aynalara yansıtıcı özellik kazandıran kimyasallar bulunmaktadır. Aynalar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar düzlem ayna ve küresel ayndır. Düzlem aynalar düz aynalardır. Simetrik aynalardır. Görüntüde bir değişiklik yaşanmaz.

Küresel aynalar ise ikiye ayrılmaktadır. Bunlar çukur aynalar ve tümsek aynalardır. Çukur aynalar iç bükey aynalardır. Tümsek aynalar ise dış bükey aynalardır. Tümsek ve çukur aynaların kullanım alanları farklı farklıdır. Tümsek aynalar daha çok geniş alanların kolayca görüntülenmesi için kullanılmaktadır. Çukur aynalar ise daha çok dar alanların görüntülenmesi için kullanılmaktadır.

Aynaların yansıtıcı özelliği sayesinde kullanım alanları da çok geniştir. Yansıtıcı özellikleri görüntü oluşumunu etkiler. Görüntü oluşumunu etkileyen bir başka unsur da aynaların şekilleridir. Ayna şekilleri görüntü özelliklerini etkiler. Çukur ve tümsek ayna özellikleri de buna göre şekillenmektedir. Günümüzde çukur ayna ve tümsek ayna birçok teknik cihazda kullanılmaktadır. Kullanım alanları çok yaygındır. Düzlem ayna da en çok dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır.

Çukur ayna ile tümsek ayna arasındaki farklar şu şekildedir:

*Çukur ayna iç bükeydir, tümsek ayna dış bükeydir.

*Çukur ayna dar alanları görüntüler, tümsek ayna geniş alanları görüntüler.

*Çukur aynada uzaklığa göre görüntü değişir, tümsek aynda görüntü düz ve küçüktür.

*Çukur aynda içe, tümsek ayna ise dışa yansıtır.

Çukur ve Tümsek Ayna Arasındaki Farklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selim dedi ki:

    Çukur ve tümsek ayna arasındaki farkları biz geçen gün sınıfa bu tarz örnek aynalar getirerek öğrendik. Yukarıda belirttiğiniz tüm özellikleri sizde bu deney ile keşfedebilirsiniz.

Yorum Yaz