Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Coğrafi Keşiflerin Ekonomik Sonuçları

image001104Tarih sahnesine baktığımızda Türkleri ve diğer dünya ve Avrupa ülkelerini ilgilendiren ve ülkeleri etkileyen bir çok olayın meydana geldiğini görmek mümkündür. Rönesans, reform hatta coğrafi keşifler gibi bir çok olay tüm dünya ülkelerini etkileyen olaylardır. Bizler de bu yazımızda sizlere coğrafi keşiflerin ekonomik sonuçları hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Coğrafi Keşiflerin Ekonomik Sonuçları;

  • Coğrafi keşiflerin sonucunda bir çok ticaret yolu bulunmuştur. Bu nedenle de Osmanlı Devleti için oldukça önemli olan Baharat ve İpek yolları gibi önemli ticaret yolları önemini kaybetmiştir.
  • Akdeniz limanlar eski önemini yitirmiştir ve Atlas Okyanusu kıyısında bulunan limanlar önem kazanmaya başlamıştır.
  • Coğrafi keşifler ile keşfedilen yerlerde ele geçirilen eşyalar ve değerli madenler Avrupa’ya getirildi. Coğrafi keşiflere kadar temel zenginlik kaynağı “toprak” iken coğrafi keşiflerin ardından ise temel zenginlik kaynakları “altın” ve “gümüş” olmuştur.
  • Coğrafi keşiflerin sonucunda Burjuva sınıfı ekonomik ve siyasi alanlarda güçlenmeye başlamıştır ve böylece Avrupa’nın siyasi ve sosyal yapısı da değişmeye başlamıştır.
  • İslam ülkeleri ekonomik olarak çöküşe geçmiştir.
  • Önemli bir ticaret yolu olan İpek yolunun önemini kaybetmesi sonucunda Türkistan hanlıkları zayıflamaya başlamıştır.

Kısacası coğrafi keşifler sonucunda Avrupa ülkeleri ekonomilerini daha da güçlü bir hale getirirken İslam ülkeleri ekonomik açıdan çökmeye başlamıştır.

Coğrafi Keşiflerin Ekonomik Etkisi Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz