Claude Chappe Hayatı ve Neyi İcat Etti?

Bu yazımızda Claude Chappe hayatı ve neyi icat etti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1792 yılında ortaya telgraf diye bir sistem atmıştır. Bu sisteme göre kulelerden aktarılan sistemlerle 49 farklı konuma ayarlanabilen bir cihaz sayesinde telgraf çekilebilmekteydi. Her konumun farklı bir karşılığı olarak harfler de kullanılmaktaydı. Bu sistem Avrupa topraklarında yaygınlaştırılmıştır. Yaklaşık beş bin kilometre civarında olarak gerçekleşmiştir.

Elektrik akımının bulunmasının ardından bu sistemle bilgi transferinde oldukça etkili bir sistem olarak geliştirilmiştir. Telekomünikasyon ağı oluşturarak dünya iletişim teknolojilerinde yeni bir dönüm noktası oluşmuştur. Zillerin çalıştırılmasında elektrik akımının uzaklara taşınması etkili olmuştur.

Geliştirdiği mekanik telgraf sistemiyle adından sıkça söz ettirmiştir. Fransız Devrimi’nin ardından kendini tamamen bilime adayan Cahppe, uzaktan iletişim kurma sistemleri üzerinde yoğun çalışmalar yapmıştır. Sesle iletişimi yetersiz bularak, elektrik sistemlerinin geliştirilmesiyle yeni sistemlerin ortaya konmasında çok belirleyici buluşlar ortaya koymuştur. Birçok Avrupa ülkelerinde kullanılan mekanik telgraf sistemi sayesinde uzaktan iletişim sistemleri binlerce kilometre yaygınlaştırılmıştır.

Samuel Morse gibi bilginlerin de etkisiyle kurulu telgraf sistemleri yeniden ele alınarak gelişimini sürdürmüştür. Geçmişten günümüze iletişim teknolojilerinde en önemli gelişme elektrikli telgrafın ortaya konmasıdır. Böylece elektriğin izlerinin kağıt üzerinde çıkması ve kendine has Mors Alfabesi ile çözülmesi telgrafın değerini arttırmıştır. Chappe de telgraf alanında çalışmalar yapan isimlerden biri olmuştur.

Claude Chappe Hayatı ve Neyi İcat Etti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.