Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Çift Bozan Vergisi Nedir Kısaca

Bu yazımızda çift bozan vergisi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, çok kültürlü yapısıyla geniş coğrafyalarda hüküm sürmekteydi. Devletin iktisadi istikrarı ve kalkınması toplanan vergilerle sağlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişmekte olduğu Osmanlı Devleti’nde halk daha çok bu servetler ve sermayeler üzerinde vergi vermektedir.

Tarım alanlarından alınan vergiyle çiftçiler mükellef tutulmaktadır. Tarım vergilerinden biri de çift bozan vergisidir. Çift bozan vergisi, tarım arazilerini üç yıl üst üste mazeret bildirmeden ekim için kullanmayan çiftçilerden alınan vergidir.

Çift bozan vergisinde, tarım arazilerinin verimliliğinin korunması, tarımın devamlılığının sağlanması, iktisadi istikrarın korunması, üretimin devamı, verimliliğin artması ve ithalat ve ihracatın gelişmesi gibi nedenler etkilidir. Bu nedenle bir yaptırım olarak toplanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aciiiilll dedi ki:

  acil birşey sorcamçiftbozan vergisine öşür de deniyor mu ?

 2. sema dedi ki:

  Elinize sağlık çift bozan vergisi nedir kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  1. Admin dedi ki:

   Sana sınıfın güzeli kim diye soran oldu mu güzel ama ..ş beyinli arkadaşım :))

   1. Helen dedi ki:

    Bnecde haklısın kardeş bu kız kendini beğenmişin teki

 3. doğan dedi ki:

  Osmanlı devleti döneminde çift bozan vergisi çiftçilerin tarımlarını sürekli yapmalarını ve kaliteli ürünler yetiştirmelerini sağlamaları için uygulanmış vergidir.

Yorum Yaz