Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Çevrenizde Işığın Düzgün ve Dağınık Yansıdığı Yüzeylere Sahip Cisimlere Örnek Veriniz.

Bu yazımızda çevrenizde ışığın düzgün ve dağınık yansıdığı yüzeylere sahip cisimlere örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevremizdeki bazı cisimlerin ışığı yansıtmasıyla onları görürüz. Bu cisimler üzerinde ışığın yansıması onları görmemizi sağlar. Bazı cisimler üzerinde ışık düzgün bir şekilde yansırken bazı cisimler üzerinde ışık dağınık yansır. Düzgün yansıma ışığın belli açılarda yansımasıdır. Dağınık yansıma ise ışığın saçılarak yansımasıdır.

Işık maddelerin yüzeysel özelliklerine göre düzgün ya da dağınık yansımaktadır. Bunu gözlemlemek çok kolaydır. Işık düz bir camda doğrudan yansırken, buzlu camda dağınık yansımaktadır. Işık durgun suda düzgün yansırken, dalgalı suda dağınık yansımaktadır. Işık düzgün bir alüminyum folyo üzerinde düzgün yansımaktayken, buruşuk alüminyum folyo üzerinde dağınık yansımaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anyela dedi ki:

    Teşekkürler keşke 10 tane falan verseydiniz??

  2. aydan dedi ki:

    Ben çevremde gördüğüm ışığın düzgün ve dağınık yansıdığı yüzeye sahip cisimlere aynaları ve camları örnek olarak gösterebilirim. Bir aynaya yada cama ışık yansıdığında duvara onu değişik şekilde yansıtır.

Yorum Yaz