Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Çevrenizde Hacca Giden Oldu Mu? İnsanları Hacca Uğurlama Ve Hac Dönüşü Karşılamada Neler Yapılmaktadır? Gözlem ve İzlenimlerinizi Yazınız.

Bu yazımızda çevrenizde hacca giden oldu mu insanları hacca uğurlama ve hac dönüşü karşılamada neler yapılmaktadır gözlemlerinizi ve izlenimlerinizi yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hac, farz olan bir ibadettir. İslam’da zengin olana ve sağlığı yerinde olana farz kılınmıştır. Zilhicce ayında gerçekleştirilir. Belli farz emirlerden oluşmaktadır. Hacca gidene hacı denmektedir. Hacı adaylarını hacca uğurlarken ve hacıları dönüşte karşılarken bazı geleneksel durumlar yaşanmaktadır.

Hacı adayları uğurlanırken konvoylar yapılmakta, araçlara bayraklar asılmakta, dualar edilmekte ve helallikler alınmaktadır. Hacıları karşılarken karşılamada da dualar edilmekte ve hacıların duası alınmakta, elleri öpülmektedir. Hacılar tebrik edilmektedir. Haccın farz olan kısımlarının dışında yapılan uygulamalar geleneksel ve örfi adetlerden oluşan uygulamalardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elvan dedi ki:

    Benim çevremde hacca giden pek çok insan oldu. Dedem, anneannem, halam birlikte hacca gittiler. Onları hacca uğurlarken çok duygulandık ve hac dönüşü karşılamada sevinçle hava alanında onları bekledik.

Yorum Yaz