Çevre Kirliliğinin Önlemek İçin Kurulan Kuruluşlar Ve Görevleri

Bu yazımızda çevre kirliliğinin önlemek için kurulan kuruluşlar ve görevleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle artan makineleşme durumu sanayileşme ve fabrikalaşma durumlarını da beraberinde getirmiştir. Ayrıca tarım ve hayvancılıkta da kontrolsüz üretim ve harcamalar da baş göstermiştir. Bütün bunlar çevre kirliliğini etkileyen baş unsurlardır.

 

Çevre kirliliği, toprak, hava, su, ışık, ses kirliliklerinden oluşan çevresel sorunlardır. Atıkların bilinçsizce ve kontrolsüzce çevreye bırakılması ve salınması çevre kirliliğini oluştururken canlı hayatını ve çevreyi oluşturan varlıkları da tehdit etmekte, hayatlarına sebep olmaktadır.

Çevre kirliliği ile mücadele etme durumu artık devlet politikaları haline gelerek evrensel bir düzey almıştır. Bu nedenle çevre kirliliği ile mücadele etmek ve çevreyi korumak için birçok kuruluş kurulmuştur.

Bu kuruluşlardan bazıları şunlardır:

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı): Adından da anlaşılacağı üzere toprakla ilgili çevreyi koruyan ve kirlilik başta olmak üzere doğal afetlerle de mücadele eden bir kuruluştur.

ÇEVKO (Çevre Koruma ve ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı): Evsel ve tıbbi atıkların geri dönüşümü için çalışan özellikle cam, plastik, metal ve kağıt/karton gibi maddelerin geri dönüşümünün sağlanması için de mücadele eden kuruluştur.

ÇEV – KOR (Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı): Doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için çalışan çevre kirliliğinin önlenmesi için de mücadele eden kuruluştur.

TÜÇEV (Türkiye Çevre Koruma Vakfı): İnsan sağlığı ve diğer canlı varlıkların hayatının korunması ve çevrenin kirlenmesini önlemek için korumacı projeler hazırlayıp uygulayan kuruluştur.

TUDAV (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı): Özellikle deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz canlılarının hayatının korunması için çalışmalar yapan kuruluştur.

Çevre Kirliliğinin Önlemek İçin Kurulan Kuruluşlar Ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.