Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Cevat Şakir Kabaağaçlı Edebi Kişiliği

Bu sayfamızda Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir sorusunun cevabını vererek Halikarnas Balıkçısı’nın edebi kişiliği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı eserlerinde Bodrum’u ve Bodrumdaki balıkçıların yaşantıları hikayeleştirmiştir. Yazar 17 Nisan 1890 tarihinde Girit’te soylu bir aileye mensup olarak dünyaya gelmiştir.

Cevat Şakir Kabaağaçlı eserlerinde de sık sık görülen Bodrum sevdası ile tanınmaktadır. Öykülerinde kullandığı genel tema deniz, kahramanları ise deniz insanlarıdır. Bu öykülerin geçtiği mekan ise çoğunlukla Ege ve Akdeniz sahilleridir. Öykülerinde denizin güzelliği, deniz insanlarının sömürülüşü, denizcilerin yaşantıları işlenen en önemli konulardır.

Bazı eserlerinde deniz temasından uzaklaşan yazar, bunlarda da dönemin ortak konuları olan köylü-ağa çatışması, köylülerin ezilmesi, köylü kızların törelere karşı gelişi gibi konuları ele almıştır. Bazı eserlerinde de ise sadece doğa temasını işlemiştir. Eserlerini sade ve coşkulu bir dil ile kaleme almıştır.

Halikarnas Balıkçısı Edebi Kişiliği ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz