Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Asit Yağmurlarının Nedenleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Asit Yağmurlarının Nedenleri

Bu sayfamızda asit yağmuru nedir sorusunun cevabını vererek asit yağmurlarının nedenleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kükürt dioksit asit yağmurlarına sebep olan gazların başında gelmektedir. Nitrojen oksit adı verilen gaz, kükürt bileşiklerinin kullanımı üstündeki kontrolün fazlalaşması ile önem kazanmaktadır. Kükürt, fosil yakıt üretimi ve endüstriyel tüketim sebebi ile senede 70 Tg(S), orman yangınları sebebi ile senede 2,8 Tg(S), yanardağlardan da senede 7-8 Tg(S) oranında atmosfere karışmaktadır.

İnsanların ortaya koymuş oldukları faaliyetler asit yağmurları üzerinde son derce etkili olmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok teknolojik ürün ve ulaşım araçlarından çıkan gazlar atmosfere zararlı gazaların karışmasına sebep olmaktadır. Bu gazlar atmosfere karışmadan önce çok uzun yollar kat etmektedir. Ayrıca parfüm ve deodorantların da asit yağmurları üzerindeki etkisi son derece büyüktür. Yanardağlardan çıkan gazlar asit yağmurlarına sebep olan en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Asit Yağmurları Neden Oluşur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781