Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Centilmen Olmanın Yolları

Centilmen Olmanın Yolları Nelerdir, nasıl Centilmen Olunur Gelin İnceleyelim.

Centilmenlik naziklik ifade eden bir kavram olmakla beraber kesin bir tanımı yoktur. Kelime İngilizce’den gelmektedir; gentle (nazik) ve man (adam) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Centilmen bir insan olmak için olmazsa olmazlar arasında öncelikle kibar olmak bulunmaktadır. Centilmen insan hoşlanmadığı kişilere karşı bile nazik olmalıdır. Yüksek sesle konuşulmamalıdır çünkü yüksek ses karşıdaki insanı irrite edebilir ve stres oluşumuna neden olur. Olumsuz cümlelerden de kaçınılmalıdır, örneğin lanet okunmamalıdır. Çünkü bu tarz ifadeler kendinizi ifade edemediğiniz izlenimi oluşturur ve kelime dağarcığının yeterli gelişmediğinin göstergesidir.

bertan asllani

 

Çevreye bakışlarda yumuşak bir tutum takınılmalı, sert ve dik bir bakış atılmamalıdır çünkü bu da karşı tarafın sizi yanlış anlamasına neden olabilir. Her zaman her olaya olumlu yaklaşmaya çalışın ve soğukkanlılığınızı koruyun. İnsanların sözünü kesmekten de kaçınılmalıdır, bu oldukça saygısızca bir davranıştır. Diğer insanların yaptığı hatalı davranışlara gülünmemelidir bu da çok büyük kabalıktır. Yerlere tükürülmesi çok itici algılanan ve yapılmaması gereken bir şeydir, bir centilmen de kesinlikle yerlere tükürmemelidir.

Ayrıca sofrada da bir centilmen için uyulması gereken kurallar vardır. Bir yemek sırasında herkes masaya oturmadan önce yemeğe başlanmamalıdır. Bu yemeğin birlikte yendiği kişilere saygının bir göstergesidir. Ve tabi ki bayanlara ince davranmak bir centilmenin olmazsa olmazları arasındadır. Bir bayana kapı açılmalı, yol verilmelidir. Bir bayan masaya otururken sandalyesi çekilerek oturmalarına yardımcı olunmalıdır. Her bir bireye verilen önemin bir göstergesi olarak da bir centilmen muhatap olduğu insanlarla mutlaka tokalaşmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz