Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Cemre Nedir Havaya Suya Toprağa Düşmesi Ne Demektir Kısaca

Bu yazımızda cemre nedir havaya suya toprağa düşmesi ne demektir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İklim koşullarının halk tarafından gözlenmesinin sonucunda geleneksel hava tahmin etme biçimleri arasında yer alan konulardan biri de cemre düşme meselesidir.

Cemre, kor ateş, köz, sıcaklık demektir. Cemre, baharın gelişini haber veren ve soğuk havanın nihayete erdiğini bildiren halk arasında bir tabir olarak kullanılan tahmin biçimidir. Cemre düşmesi, havanın ısınmaya başlaması ve baharın gelişini haber verir.

Geleneksel doğayı gözlemleme biçimleri, bilimsel olarak da mümkündür. Doğa bir yıllık süreçte hava durumlarının nasıl olacağının ipuçlarını barındırır. Nöroloji uzmanları bunun mümkün olabileceğini ve ekolojik bir gerçeklik üzerinde insan tecrübesinin etkisini ortaya koymuşlardır.

Cemre düşmesi, üç şekilde oluşur. Havaya düşen cemre, havayı ısıtır. Suya düşen cemre suyu ısıtır. Toprağa düşen cemre toprağı ısıtır. Bu sıralama bu şekildedir. İlk önce havanın ısınacağı, sonra suyun en son toprağın ısınacağı gözlemlenir.

Cemre düşmesiyle birlikte kış aylarının sonu gelir. İlk cemre havaya Şubat ortalarında düşer. İkinci cemre suya, Şubat sonlarında düşer. Üçüncü cemre toprağa Mart başlarında düşer. Böylece ısınma hareketleri başlar.

Ekin ekme, hasat toplama faaliyetleri, hava tahminleri, sudan yararlanma faaliyetleri cemrelere göre geleneksel olarak ayarlanır. Özellikle kırsal kesimlerde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin meydana gelmesinde oldukça önemli bir gelenektir.

Cemre Nedir Havaya Suya Toprağa Düşmesi Ne Demektir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz