Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Camiler Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda camiler haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Camiler, Müslümanların cem olduğu, cemiyet kurduğu, teşkilatlandığı, ibadet ettiği, sosyalleştiği yerlerdir. Camiler, Müslümanların maddi ve manevi yardımlarıyla yapılan, korunan inşalardır. Camiler sadece ibadet yapılan yerler değildir.

 

Secde edilen yere mescid denir. Camilerde mescid kısmı caminin merkezinde bulunur. Bu nedenle camiler secde edilen, ibadet edilen yer olarak bilinir. Fakat camiler sadece bu vazifenin icra, ifa edildiği yerler değildir.

Mescid caminin yalnızca bir bölümüdür. Camiler, dini danışma, istişare etme, dini eğitim ve öğretim alma, verme, yardımlaşma merkezi, dayanışma ve paylaşma merkezi olarak kullanılan yerlerdir. Müslümanların her türlü maddi ve manevi sıkıntı, dertlerinin çözüm noktasında camiler de bulunur.

Camilerin ihtiyaçları, Müslümanlar tarafından sağlanır. Camiler Haftası’nda camilerin önemi, yeri, ihtiyaçları, çalışanları gündeme gelir.

İmam, namaz kıldırmak ve namaza çağırmak, vaaz etmek, istişareleri kabul etmek, insanların dini ve sosyal soru ve sorunlarını aşmada yardım etmek için vekil olarak bulunan kişilerdir. Cami bu bakımdan sosyal bir mekandır.

İnsanların camileri bir sosyal mekan olarak görmesi gerekir. Din ve ibadet merkezinde olarak aynı zamanda hayatın merkezinde olan camiler, her insanın güvende ve huzurlu olacağı yerlerdir.

Camiler, Müslümanların eliyle yapılsa da, korunsa da insanlık için vardır. Bu bakımdan camilerin ibadet yeri olarak mukaddes kabul edilmekle birlikte, insanlığın hizmetinde olduğunu vurgulamak Camiler Haftası’nda duyurulması ve bilinmesi gereken bir şeydir.

Camiler Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nuray dedi ki:

    Camiler hakkında bilgi verdiğiniz bu yazı çok açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş. Bence camiler gibi önemli bir manevi konuyu herkes bu yazıyı okuyarak kavrayabilir.

Yorum Yaz