Cahit Sıtkı Tarancı’yı Tanıtan Bir Yazı Kısa

Bu yazımızda Cahit Sıtkı Tarancı’yı tanıtan bir yazı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cahit Sıtkı Tarancı, türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerinden biridir. 1910 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. Fransız yazar ve şairlerden etkilenmiştir. Yazdığı şiirler çok başarılı bulunmuştur.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın ülke çapında şiir konusunda birincilikleri bulunmaktadır. Öğrenim hayatı da Mülkiye’de devam etmiştir. Yüksek lisansını da tamamlamıştır. Kendi kararıyla edebiyata yönelmiştir. Şiirlerdeki başarısı eserlerine yansımıştır.

En meşhur eseri “Yaş Otuz Beş” adlı şiiridir. Bu şiirde psikanaliz bir tahlil yaparak duygularını yansıtmıştır. Genç yaşta hastalanarak konuşma yetisini kaybetmiştir. 1957 yılında tedavi gördüğü Viyana’da hayatını kaybetmiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı, Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerin biri olarak birçok eser bırakmıştır. Şiirlerinin bir kısmı O öldükten sonra yayınlanmıştır.

16 yorum

  1. Cahit Sıtkı Tarancı ölümden çok korkuyormuş sonunda da genç yaşta ölmüş, kader işte. Bu arada Diyarbakır’daki evi müze olmuştu en son, ziyaret edebilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.