Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Caferilik Mezhebi Hakkında Bilgi Kısa

Bu yazımızda caferilik mezhebi hakkında bilgi kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Alevilik, bir mezhep olarak ortaya çıkmıştır. Fakat fıkıh geliştirmemiştir. Bu nedenle diğer mezheplerden ayrılarak İslam ile de bir bağı bulunmamaktadır. Caferilik, alevilik kolunda fıkıh geliştiren bir mezhep olarak değerlendirilmektedir. Caferiler, İmam Caferi takip eden bir ekol olarak faaliyet göstermektedir.

Caferilik mezhebinde, Hanefi mezhebine göre fıkıh geliştirilmiştir. Namazlar Hanefi  fıkhına göre kılınmaktadır.. Caferilik hak mezhepler arasında bulunmamaktadır. Batıl ve bidat anlayışlarıyla ana akım ehli sünnet mezheplerinden ayrılmaktadır. Caferiler, farklı camilerde namaz kılarlar. Camilerde çeyrek minareler dört çeyrek kubbeye dağılmış şekilde yer alır. Namaz kılarken taş koyan ekoller de bulunmaktadır. Caferilik böyle bir mezheptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. beril dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, caferilik mezhebi yazısı kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 2. Berat adres Adıyaman zey dedi ki:

  Mk hak meshep değil bu buna uymayın jz muhammedden sonra hak sayılmayan uydurma bir meshep

 3. Parla dedi ki:

  caferilik mezhebi hakkında kısa bilgi için teşekkürler.

 4. ikbal dedi ki:

  Caferilik mezhebi hakkında benim bildiklerim şunlar; Hz. İmam Cafer Sadık (a.s)’ın mezhebine mensup olan, Hz. Resulullah (s.a.v)’dan sonra İslam camiasının önderliğinin ilki Hz. Ali olan on iki imama ait olduğuna inanan Ehl-i Beyt mektebinin ortak ismidir.

  1. Parla dedi ki:

   bu bence daha iyi olmuuş

Yorum Yaz