Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Büyük İskender, Roma ve Sasani Devletlerinin Geniş Coğrafyada Yüzyıllar Boyunca Hükmetmelerindeki Etkenler Nelerdir?

Bu yazımızda Büyük İskender, Roma ve Sasani devletlerinin geniş coğrafyada yüzyıllar boyunca hükmetmelerindeki etken nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Büyük İskender, Roma ve Sasani Devletleri tarihte en geniş coğrafyalara en uzun süre hükmetmiş devletler olarak bilinmektedir. Devletlerin geniş coğrafyalara uzun yıllar hükmetmeleri bazı siyasi, hukuki ve kanuni kurallara dayanmaktadır. Bununla birlikte askeri ve iktisadi gücün oluşması da hükmetmeyi kolaylaştırmıştır.

Tarihteki büyük devletlerin geniş coğrafyalar üzerinde uzun yıllar etkili olması adaletle sağlanan bir yönetim anlayışının bulunmasından ileri gelmektedir. Büyük devletler adil düzenler kurarak halkları için sosyal refah ortamının oluşmasında devlet sistemleri kurmuşlardır. Adil düzen ortamının sağlanması ve hükmetme kadrolarının oluşturulması devletin ömrünü uzatır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sinan dedi ki:

    Büyük İskender, Roma ve Sasani devletlerinin geniş coğrafyada yüzyıllar boyunca hükmetmelerindeki etken güçlü orduya sahip devlet olmalarından gelmektedir.

Yorum Yaz