Buharlaşma Nasıl Gerçekleşir?

Aşağıda buharlaşma nasıl gerçekleşir kısaca ele alacağız.

Maddelerde hal değişimi, ısı, sıcaklık ve basınç etkisiyle oluşmaktadır. Hal değişimi, bir fazdan başka bir faza geçiş sürecinin sonlanmasıdır. Katı, sıvı ve gaz halde bulunan maddeler ısı, sıcaklık ve basınç etkisiyle tanecikli yapılarındaki değişimle hal değişimine uğrarlar.

Katı, sıvı ve gaz fazlarının birbiri arasındaki hal değişimlerinin belli tanımları bulunmaktadır. Katı bir maddenin sıvı bir maddeye dönüşmesi erimedir. Sıvı bir maddenin de katı bir maddeye dönüşmesi donmadır. Gaz bir maddenin doğrudan katılaşması kırağılaşmadır. Gaz bir maddenin doğrudan sıvı olması yoğuşmadır. Katı bir maddenin doğrudan gaz hale geçmesi süblimleşmesidir. Sıvı bir maddenin gaz hale geçmesine buharlaşma denir.

Bir maddenin bir fazdan başka bir faza geçmesi hal değişimidir. Hal değişiminde sıcaklık sabit kalmaktadır. Hal değişiminde ısı alışverişi sürmektedir. Sıvı bir maddenin ısı alarak tanecikleri arasındaki düzensizliğin artması nedeniyle gerçekleşen olaya buharlaşma denir.

Buhar, bir maddenin gaz fazıdır. Gaz halinde ise maddenin tanecikli yapısı birbirinden uzaklaşan tanecik düzeninde olup bu hal maddenin en düzensiz halidir. Buharlaşma, her sıcaklıkla ve maddenin yüzeyinde gerçekleşmektedir. Buharlaşma olayında her madde için sıcaklık değerleri farklıdır. Bu nedenle ayırt edici özellik olabilir.

Buharlaşmanın ayırt edici olması, karışımların ayrıştırılmasında kullanılmaktadır. Böylece karışımlar kolaylıkla ayrışmakta ve karışımlar saf maddelere ayrılmaktadır.

Buharlaşma Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.