Bozkurt Destanı Kime Aittir Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda bozkurt destanı kime aittir hakkında kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk destanları, tarih boyunca Türk Tarih ve Kültürü’nde yapıcı bir rol üstlenmiştir. Kadim tarihimizde birçok destan bulunmaktadır. Destanlar, savaş, yiğitlik, doğal afetler, dini ritüeller etrafında olağanüstülüklerle anlatılan olaylardır.

Türk destanları, İslam öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılır. İslam öncesi Türk destanlarından biri de Bozkurt Destanı’dır. Bozkurt Destanı, Göktürk Devleti’ne aittir. Göktürk Devleti, Türk ismiyle kurulan ilk devlettir.

Bozkurt Destanı hakkında bilgi şu şekildedir:

Türkler, Çinliler ile yaptığı savaşta yenilir. Geride bir Türk kalır ve onu da bozkurt kurtarır. Bu bozkurt bir dişidir. Dişi bozkurt sayesinde Türkler yeniden bir türeyiş içine girerler. Çoğalır ve güçlenirler. Güçlendikçe de intikam için bilenirler.

Türklerin sayısı artınca Çinliler için yeniden intikam savaşı yapıp Çinlileri yenerler. Böylece bozkurt sayesinde güçlenip, intikamlarını almış olurlar.

1 yorum

  1. Bozkurt Türklüğün ruh kökü, diriliş sembolüdür. Bağımsızlığımızın rehberi, varoluşumuzun şanlı destanı, milli duruşumuzun şerefidir. yazı için teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.