Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Bölgelere Göre Yetişen Tarım Ürünleri

Bölgelere göre yetiştirilen meyve ve sebzeler, bölgelere göre yetişen ürünler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ülkemiz orta kuşakta yer aldığından dolayı dört mevsimi de belirgin olarak yaşanmaktadır ve bu belirgin mevsimlere uygun her türlü meyve ve sebze ülkemizde yetişme ortamı bulmaktadır.

Karadeniz Bölgesinde yetişen tarım ürünleri; fındık, çay, tütün, mısır, elma, şekerpancarı, keten-kenevir, soya fasulyesi, zeytin, turunçgiller, kivi.

Marmara Bölgesinde yetişen tarım ürünleri: Buğday, ayçiçeği, şekerpancarı, tütün, mısır, pirinç, şerbetçi otu, zeytin, dut, şeftali, kiraz, çilek, kestane, üzüm, domates, patates, patlıcan, kabak, biber.

Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri: Zeytin, üzüm, haşhaş, tütün, incir, pamuk, patates, turunçgiller, susam, buğday, arpa, şekerpancarı.

Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri: Arpa, buğday, tütün, pamuk, kayısı, patates, lahana.

İç Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri: Tahıl, şekerpancarı, elma, armut, fasulte, nohut, mercimek, bakla, ayçiçeği, badem, patates.

Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri: en çok buğday üretilmekle birlikte arpa, pirinç, pamuk, mercimek, antepfıstığı ve üzüm.

Bölgelere Göre Yetişen Tarım Ürünleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz