Gece ve Gündüz Arasındaki Sıcaklık Farkının Nedeni Ne Olabilir

Gece ve gündüz arasındaki farklar nelerdir, gece ve gündüzün arasındaki sıcaklık farkının nedeni konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Dünya üzerinde bazı noktalarda altı ay gündüzken altı ay gece yaşanır ya da bazı yerlerde gece gündüz her gün birbirini takip eder. Bu durum dünyanın kendi ekseni ve güneş etrafında dönüşüyle ilgili olduğu gibi bir de güneş ışınlarının geliş açısına bağlı bir durumdur.

Dünya üzerinde gece ve gündüz sıcaklıkları arasında farklılıklar yaşanmaktadır. Bu durumun belli başlı nedenleri vardır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; dünyamız gündüz olduğunda güneş ışınları ile ısınırlar. Ancak geceleri güneş olmadığından dolayı dünya, güneş ışınlarıyla ısınma şansı bulamamaktadır. Hatta dünya gece, çevresine göre sıcak olduğundan dolayı ısıma yoluyla ısı yayar. Bu sebeple dünya ısısını kaybeder ve böylece geceleri dünya üzerindeki taş, toprak, deni, göl ve kaya gibi yerler daha da soğuk olur.

Gece ve Gündüz Arasındaki Sıcaklık Farkının Nedeni Ne Olabilir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.