Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Böceklerin Bitki Alemine Katkıları Nelerdir?

Bu yazımızda böceklerin bitki alemine katkıları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılar aleminde canlı türleri hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve mikroorganizmalar olarak ayrılırlar. Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olarak ayılır. Bitkiler çiçekli ve çiçeksiz olarak ayrılır.

Böcekler, omurgasız olup eklembacaklılar sınıfında dahil olanlardan meydana gelir. Böcekler bitkiler aleminde oldukça etkilidir. Çünkü çiçekli bitkiler eşeyli üreme gerçekleştirir. Eşeyli üreme sırasında erkek organdan çıkan polenleri böcekler, dişiye ulaştırır.

Bazı böceklerin habitatı belli çiçeklerdir. Bazı çiçekleri kendine yuva edinen böcekler tozlaşmada görev alarak bitkilerin üremesini sağlarlar. Bu da bitkilerin neslinin devamlılığını sağlar.

Bazı böcekler sadece bir tek çiçek türünde bulunurlar. Bu çiçeklere o böceklerden başka uğrayan da olmaz. Böyle çiçeklerin tozlaşmayla üremesi, böceklerin hayatta kalmasıyla doğru orantılıdır. Böcekler hayatta kalamazsa, çiçekler de ölür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Naz dedi ki:

    Fen bilimleri öğretmenim sınıfta birkaç arkadaşımdan araştırma yapmasını istedi benden de böceklerin bitkilere ne tür yararı olduğunu araştırmamı istedi. Ben de bu yazınızı kullandım. Öğretmenim çok beğendi teşekkürler.

Yorum Yaz