Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Birinci Dünya Savaşı’nı Başlatan Olay Nedir?

Bu yazımızda Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan olay nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fransız İhtilali’nin ardından başlayan milliyetçilik akımı dünyada ideolojik bir çalkalanma başlatmıştır. Mevcut yönetimleri tehdit eden bu ideolojik akım, Sanayi Devrimi’nin ardından yaşanan silahlanma yarışı ile savaş boyutlarına ulaşmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın öncesinde yaşanan silahlanma yarışı ve ekonomik güç dengelerinin yeniden kurulması meselesi savaşın çıkmasında önemli bir rol oynamıştır. Birinci Dünya Savaşı, Saray Bosna ziyareti sırasında suikastla öldürülen Avusturya Macaristan Kralı’nın veliahdının hayatını kaybetmesiyle başlamıştır.

Birinci Dünya Savaşı bu göstermelik olayla başlarken 1914 – 1918 yılları arasında sürmüştür. İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri arasında yaşanmıştır. Bir Alamn kurnazlığı ile savaşa dahil olan Osmanlı Devleti’nin hemen bütün toprakları elinden çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları, İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Cok guzel olmus

 2. Lara dedi ki:

  1. Dünya savaşını hangi devlet başlattı İngiltere mi?

  1. Fatih dedi ki:

   hayır. Avusturya-Macaristan devleti başlatmıştır (Sırplara savaş ilan etmiştir

 3. zeynep dedi ki:

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş

 4. İzzet dedi ki:

  ellerinize sağlık

  1. Sudenaz dedi ki:

   Aynen çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık. birinci dünya savaşı hangi olayla başladı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz