Birinci Dünya Savaşı’nı Başlatan Olay Nedir?

Bu yazımızda Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan olay nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fransız İhtilali’nin ardından başlayan milliyetçilik akımı dünyada ideolojik bir çalkalanma başlatmıştır. Mevcut yönetimleri tehdit eden bu ideolojik akım, Sanayi Devrimi’nin ardından yaşanan silahlanma yarışı ile savaş boyutlarına ulaşmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın öncesinde yaşanan silahlanma yarışı ve ekonomik güç dengelerinin yeniden kurulması meselesi savaşın çıkmasında önemli bir rol oynamıştır. Birinci Dünya Savaşı, Saray Bosna ziyareti sırasında suikastla öldürülen Avusturya Macaristan Kralı’nın veliahdının hayatını kaybetmesiyle başlamıştır.

Birinci Dünya Savaşı bu göstermelik olayla başlarken 1914 – 1918 yılları arasında sürmüştür. İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri arasında yaşanmıştır. Bir Alamn kurnazlığı ile savaşa dahil olan Osmanlı Devleti’nin hemen bütün toprakları elinden çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları, İkinci Dünya Savaşı’nın nedenleri olmuştur.

6 yorum

    • Aynen çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık. birinci dünya savaşı hangi olayla başladı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.