Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Bireylerin Toplum Yaşamına Katılmasının Yararları Nelerdir

22 11 12 Ferhat Kentel-Ozge GencHer insanın çevresinde ailesi, arkadaşları ve dostları vardır yani her insan bir sosyal çevre içinde bir toplumsal yapının bir parçası olarak yaşamaktadır. Peki bireylerin toplum yaşamına katılması neden önem taşımaktadır?

İnsanlar yaradılışları yani doğaları gereği yeryüzündeki en sosyal varlıklardır. Öyle ki; insanlar çevrelerinde hiç bir insan olmadan tek başlarına yaşayamazlar ve yaşamlarını devam ettiremezler. Dolayısıyla da yalnız kaldıklarında yaşama isteklerini kaybedecek kadar bunalıma girebilirler.

Topluma ‘toplum’ özelliğini kazandıran yine o toplumda yaşayan bireylerin sahip olduğu ortak değerler bütünüdür. Her birey ait olduğu toplumun ayrılmaz bir parçasıdır ve göstermiş olduğu hal ve hareketleri ile ait olduğu toplumu ve toplumun değerlerini yansıtmaktadır. Bu nedenle de her bireyin hal ve hareketleri aynı zamanda o toplumu da etkileyerek topluma yön vermektedir.

Toplum içine katılmayan bireyler kendi içlerine kapanmış olan asosyal bireylerdir yani hiç bir sosyal faaliyetleri yoktur ve çevrelerindeki insanlarla olan diyalogları yok denecek kadar azdır.

Bireylerin toplum içinde asosyal oalrak yaşamaları bu bireylerin aynı zamanda psikolojilerini de etkiler ve beraberinde psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Böylece bireylerin yaşamları da olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle de toplumun gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde yükselebilmesi için toplumdaki vatandaşlarında aktif, sosyal ve kendilerini geliştirebilen bireylerden meydana gelmesi gerekmektedir.

Toplum ile sürekli iç içe olan bireyler kendilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini de farkına varırlar. Sosyal olan ve toplum içinde aktif olan bireyler kendilerine olan özgübenlerini de geliştirirler ve böylece kendilerini daha iyi ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilirler. Bu durum da aynı zamanda topluma yansır.

Bireylerin Toplum Yaşamına Katılmasının Yararları Nelerdir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nevin dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Bireylerin Toplum Yaşamına Katılmasının Yararları Nelerdir süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz