Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Bir Ulusun Yaşam Yeteneklerini İnsanlardaki Gülümsemelerle Ölçüyorum Kompozisyon

Bir ulusun yaşam yeteneklerini insanlardaki gülümsemelerle ölçüyorum kompozisyon

Bir milletin hayatta kalma becerilerini gülümsemeleri ile tahmin edilebilir. Nasıl mı olacak? Tabi ki milletlerin veya toplulukların hayat standartlarını yüzlerinde oluşan gülümsemelerden anlamak zor. Bu gülümsemelerden çıkarabileceğimiz tek şey o insanın yaşam standardından memnun olup olmadığı ve genel durumunun iyi olduğudur.

Başka bir açıdan incelerse, Afrika’da yaşayan bir çok millet sefalet içinde hayatlarını sürdürseler de neşeliler. Günde belki de 1 kere bile yiyecek yemeği zor buluyorlar, belki de haftalarda doğru düzgün yemek yiyemiyorlar. Ancak onlar açlıklarını kendilerine verilen ceza gibi değil Tanrının bir imtihanı olarak düşünüyorlar. Ne yaşarlarsa yaşasınlar suratlarındaki gülümseme azalmıyor. Tabi ki de içten içe üzülüp sıkılıyorlar, büyük yoksulluklar yaşıyorlar.

Örneğin Türkiye’de Karadeniz yöresinde insanlar ne dertler görürse görsün yüzlerindeki tebessümü eksiltmiyorlar. Bu tebessüm o kişilerin neşeli olduğunu, yaşamlarından memnun olduklarını ve gelecekle ilgili umutlar beslediklerini ifade eder.

Özetle kişilerin suratındaki o tebessümler onların yaşama karşı bakışlarını, hayat standartlarını gösteren minik işaretler olabilir. Toplumun gelecek zamana umutsuz baktığı ve hayatlarından memnun olmadığı bir yerde gülümseme görmek neredeyse imkansıza yakındır.

Her nerede bir neşe, bir umut varsa orada tebessümü de bulmak zor değildir.

Bir ulusun yaşam yeteneklerini insanlardaki gülümsemelerle ölçüyorum sözü ile ilgili kompozisyon aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz