Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Bir Ülkede Üretilen Ürünün Dünyanın Farklı Yerlerinde Kullanılmasının Sebebi Ne Olabilir?

Bu yazımızda bir ülkede üretilen ürünün dünyanın farklı yerlerinde kullanılmasının sebebi ne olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde doğal şartlar çeşitli tesirlerle yayılış göstermektedir. Tarım, hayvancılık ve sanayi faaliyetleri beşeri faaliyetler olarak coğrafik imkanlar dahilinde gerçekleştirilmektedir.

 

İklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, bitki örtüsü gibi tesirler, beşeri faaliyetlerin üretim alanını ve hacmini de belirlemektedir. Buna göre dünyanın her yerinde her insani ihtiyaç aynı nispetle üretilmemektedir.

Bazı ülkelerde tarım gelişmiştir, bazı ülkelerde hayvancılık gelişmiştir, bazı ülkelerde ise sanayi faaliyetleri revaçtadır. Bu nedenlerle dünyanın bir ülkesinde üretilen bir ürün diğer ülkelere ihraç edilmektedir.

Ekonomik şartlar, coğrafik şartlar üretimi kısıtlamakta fakat insani ihtiyaçlar aynı olduğu için ihracat ve ithalat olayı ekonomik anlamda gerçekleşmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sedef dedi ki:

    Öğretmenim bu dönem bana bir ülkede üretilen ürünün dünyanın farklı yerlerinde kullanılmasının sebebi ne olabilir konulu bir performans ödevi verdi ben de bu yazıyla çalışmalarımı yaptım verdiğiniz bilgiler ödevimi çok güzel yaptım :)

Yorum Yaz