Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Bir Bütünün İçinde Kaç Tane Yarım Ve Çeyrek Bulunur?

Bu yazımızda bir bütünün içinde kaç tane yarım ve çeyrek bulunur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günlük hayatımızda onluk sayı sistemini kullanarak, sosyal ilişkilerimizde hesaplamalarımızı gerçekleştiririz. Alışverişlerimizde, yemek yerken, seyahat ederken sayılar üzerinden yaptığımız hesaplamalar bize yardımcı olur.

Sayıları günlük hayatımızda bu kadar sık kullanmamız, sayılar üzerinde yeni kavramlar üretmemize neden olmuştur. Bunlar genel geçer tabirle halk arasında sıkça kullanılan tabirlerdir.

Bir bütünün iki eş parçasından her birine yarım denir. Yarım, bir bütünün ikiye bölünmesiyle elde edilen bir parçasıdır. Bir bütünün dört eş parçasından her birine çeyrek denir. Çeyrek, bir bütünün dörde bölünmesiyle elde edilen parçadır.

Yarım ve çeyrek ölçme ve değerlendirme kriterlerimizde sıkça kullandığımız kavramlardır. Böylece bir derecelendirme ile daha kısa sözlerle daha çabuk iletişim kurabiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağla dedi ki:

    Yazınızda bir bütünün içinde kaç tane yarım bulunur konusu sayısal olmasına rağmen konuyu çok güzel sözel ve anlaşılır şekilde açıklamışsınız çok başarılı bir ortam burası inşallah böyle devam edersiniz.

Yorum Yaz