Bilim Nesnelliği Hedefler. Bilimde Öznelliğin En Aza İndirilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Bilim Nesnelliği Hedefler. Bilimde Öznelliğin En Aza İndirilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu yazımızda bilim nesnelliği hedefler bilimde öznelliğin en aza indirilmesi için neler yapılmalıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilimsel araştırmalar ve çalışmalar nesnel olmayı gerektirir. Yani bilim hiçbir ideolojinin tahakkümü altında olamaz. Tarafsız olarak değerlendirilmeli ve insanlık için ortaya konmalıdır. Bilim insanlığın ortak malıdır. Bu nedenle hiçbir kurumun ya da ideolojinin tahakkümü altında bulunamaz.

Bilimin nesnelliğinin korunmasında eğitim faaliyetlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Eğitim ve öğretim bilimin bir aracı olarak özendirme ve doğruyu öğretme açısından en sağlam yoldur. Bilim insanlarına ahlak ve etik kurallar öğretilmelidir. Bilim kurumları tarafsız bölgelerde kurulmalı ve denetlenmelidir. Bilim için ortak çalışmalar yapılmalıdır. Bilim ancak o zaman gelişir ve nesnelliğini korur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. irem dedi ki:

    Bilim öznellikten ziyade nesnelliği esas alan tek doğrusu olan herkesçe aynı şekilde bilinen bir olgudur. Yine de insanlar bilime bir nebze öznellik taşırlar. Ancak deneyler ve kanıtlar öznelliği en aza indirir.

Yorum Yaz