Bilgisayarın Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özet

Bu yazımızda bilgisayarın geçmişten günümüze gelişimi kısaca özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilgisayar, uzun ve karmaşık işlemleri belli bir sistemle mantıksal olarak düzenleyen ve sınıflandıran bir teknolojiye sahiptir. Teknik anlamda olmasa da ihtiyaç boyutunda paranın ilk kez kullanıldığı zamanlarda binlerce yıl önce tarım ve ticarette de matematik hesaplamaları gündeme gelmiştir.

Matematik hesaplamalarını daha pratik gerçekleştirmek için abaküs icat edilmiştir. Tarih boyunca bilimsel gelişmeler teknik gelişmeleri tetiklemiştir. Binlerce yıl sonra bu gelişim çok boyutlu işlemleri yapabilme mekanizmasına dönüşmüştür.

Bilgisayarın atası olarak kabul edilen bazı işlevsel matikler hesap makinesi mantığında 19. yüzyılda geliştirilmiştir. İkili sayı sisteminin bulunmasıyla birlikte komplike işlemleri belli bir mantık seviyesine göre çözen makineler bilgisayar olarak ortaya çıkmıştır.

1937 yılında IBM şirketi bilgisayar geliştirmiştir. İnsanlığın mühendisliğine ihtiyaç olmadan bilgisayar komuta edilebilmiştir. Dört işlem yapabilen, karşılaştırma yapabilen, bilgileri depolayan otomatik bir makine olarak ortaya çıkmıştır.

Yüzyılın ilk yarısının sonlarında Amerika’da geliştirilmeye devam eden bilgisayar, transistörlü ve elektrik lambalı olarak birinci nesil şeklinde ortaya çıktı. İlerleyen yıllarda sadece transistörlü olarak ikinci nesiller oluştu. Son olarak da entegre devreli bilgisayarlar kullanılmaya başlandı.

Bilgisayarların boyutları geçmişten günümüze kadar sürekli küçülerek gelmiştir. Ebat küçüldükçe hafıza artmıştır. İlk bilgisayarların oda büyüklüğünde içinde gezilebilen bilgisayarlar oldukları bilinmektedir. Günümüzde ise avuç içi bilgisayarlar bulunmaktadır.

Bilgisayar birden fazla karmaşık işi belli bir sayı sistemine göre elektrik enerjisiyle mantıksal bir süzgeçten geçirerek yapmaktadır. Birbirine entegre sistemlerden oluşmaktadır. Gelişmesini de sürdürmektedir.

Bilgisayarın Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

42 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.