Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Bezirganbaşı Oyununun Oynanış Aşamalarını Sırasıyla Yazınız.

Bu yazımızda bezirganbaşı oyununun oynanış aşamalarını sırasıyla yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çocukların sokak kültüründe oynadıkları birçok oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar geleneksel olarak çocukların oynadıkları oyunlardır. Nesiller boyu oynanan sokak oyunları çocuklara yarışmayı, çabalamayı, çalışmayı, başarmayı, takım olmayı, birlik ve beraberliği, merhameti, adaleti, yardımlaşmayı, dayanışmayı, vicdan ve insafı öğretmektedir.

Bu oyunlardan biri de bezirgan başı oyunudur. Bu oyunda iki kişi karşılıklı olarak durular. Diğer oyuncular oyunun şarkısı eşliğinde o kişi arasından geçerler. Kendilerine elma, armut gibi isimler takarlar. Oyun şarkısı bitene katar bu geçiş devam eder. Şarkı bitince yakalanan kişi, tahminlere göre kapı olan kişinin arkasına geçer. Oyun sonunda kimin arkasında kaç kişi varsa tek kuvvet olup yerdeki bir sınırı kendilerini çekerek geçmeye çalışırlar. Çizgiyi geçen kaybeder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok güzell anlatmışsıniz

  2. dilara dedi ki:

    Bezirganbaşı oyununu ben hiç bilmiyorum yani artık bu oyunların oynandığını pek sanmıyorum ama anneme sordum o bu oyunu çok oynadıklarını ve eğlenceli olduğunu söyledi bana da öğretecek.

Yorum Yaz