Bedir Savaşı Hakkında Bilgi

bedir-savasi

Müslüman ordusunun Mekke’de bulunan Kureyşli müşriklerle yaptığı ilk savaş olarak kabul edilen savaş Bedir Savaşı ya da Bedir Muharebesi olarak isimlendirilir.

bedir-savasiBedir savaşı Müslüman halk için son derece önemli bir savaştır. Bu savaşa Müslümanların girmesinin en büyük nedeni ise; Kureyşli halkın Müslümanlara türlü türlü işkenceler yapıp Müslümanları hicret etmeye mecbur bırakmaları idi.

Mekkeli Kureyşliler ise kendilerine göre bu savaş için bir çok sebep uydurmuşlardır. Kureyşlilere göre bu savaşa girmelerinin en büyük sebebi ise; Müslüman halkın Mekkeli Kureyşlilerin kervanlarını takip ediyor olması idi. Çünkü Mekke’de yaşayan her ailenin kervanlarda en az bir hissesi mutlaka vardı. Bu sebepten dolayı da Mekkeli Kureyşli halk bu sebeplere dayanarak Müslümanlarla savaşa girmiştir.

Bedir Savaşı İle İlgili Ayetler:

“Kendilerine savaş açılan Müslümanlara, zulme uğramaları sebebiyle cihad için izin verildi. Şüphe yok ki Allah’ın onlara yardım etmeye gücü yeter.”(Hacc 13)

“And olsun, siz son derece güçsüz iken Allah size Bedir’de yardım etmişti. O halde Allah’a karşı gelmekten sakının ki şükretmiş olasınız.”(Al-i İmran 123)

“Ey iman edenler! (Düşmana karşı) tedbirinizi alıp, küçük birlikler halinde, yahut topluca savaşa gidin.”(Nisa 71)

Bedir Savaşı Hakkında Özet Bilgi Konu Anlatımı İçin Yorum ve Fikirlerinizi Hemen Bize Yorum Kısmından Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.