Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Halk Oyunları İle Milli Kültürün Oluşması Arasındaki İlişki

Türk folklorunun en önemli bileşenlerinden birisi Türk halk oyunlarıdır; Köylerde ve kasabalarda oynanan, yöresel oyunlar ve dansları inceleyen bir bilim dalı özelliğindedir.

halk-oyunlariTürk kültürünün temelini o kültürü yaşayan bireyler meydana getirmektedir. Bu nedenle de “Folklor” kelimesi aslında halk oyunları ifadesiyle aynı anlamda kullanılmaktadır. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Çünkü “Folklor” halk bilimidir yani halkı ve halkın oluşturduğu kültürü inceler. Bir kültürün yemekleri, efsaneleri, türküleri, oyunları, dansları ve daha bir çok özellikleri folklor bilimi kapsamına girmektedir. Ancak halk oyunları denilince akla sadece o kültürün yöresel oyunları, dansları ve giyimleri ifade edilmektedir. Bu nedenle de “halk oyunu” ve “folklor” kelimeleri birbirlerini karşılayan ve aynı anlamları taşıyan kelimeler değildir. Folklor, halk oyunlarını da kapsamaktadır ancak halk oyunları folklorun sadece bir kısmını ifade eder.

Kısacası; milli kültürün meydana gelmesi sürecinde halk oyunlarının da payı oldukça büyüktür. Çünkü halk oyunları milli kültürün olmazsa olmaz bir parçasıdır; halk oyunları milli kültürün ögelerinden beslenerek ve yoğrularak halk oyunlarını meydana getirir.

Halk Oyunları İle Milli Kültürün Oluşması Arasındaki İlişki Konumuz Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    Kimse yok mu beni takip etmesin o zaman bu kadar kolay bölgelere göre halk oyunları için teşekkürler.

Yorum Yaz