Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2018

Barış Manço Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Barış Manço hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Barış Manço, 2 Ocak 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Hakkı Maço annesi Rikkat Uyanık’tır. Savaş yıllarında doğan çocuklarına Barış ismini vermişlerdir. Barış Manço, eğitim ve öğretim hayatına Kadıköy’de Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda başlamıştır.

İlkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’ne devam etmiştir. Lise yıllarında müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Lise arkadaşlarıyla birlikte Kafadarlar müzik grubunu kurmuştur. Aynı yıllarda babası hayatını kaybetmiştir. Okuldan ayrılıp, Şişli Terakki Lisesi’ne geçmiştir.

Liseden sonra Belçika Kraliyet Akademisi’ne kaydolmuştur. Akademide de müzik ile ilgilenmeye devam etmiştir. Les Mistigris isimli bir grup kurmuş ve Avrupa’nın birçok ülkesinde konserler vermiştir. EP albümler yayınlamıştır. 1969 yılında akademiden birincilikle mezun olmuştur.

Türkiye’ye dönünce müzik çalışmalarına gruplar kurarak devam etti. Kaygısızlar Grubu’nu kurdu. Ağlama Değmez Hayat şarkısıyla Altın Plak Ödülü kazandı. Kısa süre MançoMongol grubunda yer aldı. Dağlar Dağlar şarkısıyla Platin Plak Ödülü’nü kazandı. 1972’de Kurtalan Ekspresi grubunu kurdu. 1978’de Lale Manço ile evlenmiştir. Doğukan ve Batıkan adında çocukları olmuştur.

Can Bedenden Çıkmadıkça, Gülpembe, Kol Düğmesi, Ahmet Bey’in Ceketi, Halil İbrahim Sofrası, Arkadaşım Eşek gibi unutulmaz şarkılar yaptı. Geleneksel tavrını bozmadı ve kendi müziğini oluşturdu. Birçok televizyon programı gerçekleştirdi.

Sinema ile de ilgilenen ve oyunculuk yapan Barış Manço’nun Kadıköy’deki evi müze haline getirildi. 31 Ocak 1999 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkesini birçok ülkede başarıyla temsil etti ve dünyanın hemen her yerinde konserler verdi.

Barış Manço Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. osman dedi ki:

  bunu yazan çok güzel yazmış ALLAH razı olsun

 2. Anonim dedi ki:

  meqhaba

 3. sema dedi ki:

  gerçekten emeği geçenlerin eline sağlık ödevimi yaptım sayenizde.

 4. sema dedi ki:

  teşekkür ederim fıstık gibi olmuş çok iyi olmuş. (Barış Manço hayranı bir çocuk.)

 5. Avrupa dedi ki:

  Bence çok güzel olmuş.Tam da öğretmenin istediği gibi.TEŞEKKÜR EDERİM EMEĞİ GEÇEN HERKESE.

 6. Eda dedi ki:

  Bence biraz uzun ama olsun muhteşem

 7. Nisa dedi ki:

  Sizden teşekkür ederim sizi seviyorum hayırlı akşamlar

 8. erdal erman amasya dedi ki:

  merhaba herşeyden çok ve dahada çok fazla sevdiğim canımıniçi BARIŞ MANÇO abiciğim ruhun şad olsun ve mekanın cennet olsun seni ilk gördüğümden beri o kadar çok ama çok sevenlerdenimki

 9. Hilal dedi ki:

  Toplumumuzda Barış Manço şarkıları kadar bence Barış Manço hayatı da önemlidir çünkü örnek bir insandır. Bu yazıda usta sanatçının hayatını çok güzel anlatmışsınız.

Yorum Yaz