Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Azot Döngüsü Nedir Kısaca Nasıl Gerçekleşir?

Bu yazımızda azot döngüsü nedir kısaca nasıl gerçekleşir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya doğal denge ve döngüler nispetinde bir uyum içinde oluşmaktadır. Doğal denge ve döngüler canlılığın devam etmesini sağlar. Dünyada canlıların hayatta kalabilmeleri için birçok döngü bulunur. Karbon, su, oksijen, azot, kükürt döngüleri bunlardan bazılarıdır.

Atmosferde %1 oranında Karbondioksit, %21 oranında Oksijen, %78 oranında Azot bulunur. Canlılığın devam etmesinde protein çok önemlidir. Protein sentezi yapmak, canlıların ortak özelliğidir. Proteinin yapısında da Azot bulunur. Azot doğada serbest haldeyken toprağa karışır.

Azotun toprağa karışmasında iki farklı yol vardır. Bunlardan biri yıldırım, şimşek, yağış rejimleri olarak Azot, nitrik ve nitrat olarak toprağa karışır. Toprağa karışan Azot bitkilerle buluşur.

İkinci olarak toprakta Azot tutucu bakteriler bulunur. Bunlar atmosferde serbest halde bulunan Azotları tutarak toprakla birleştirir.

Azot döngüsü, yağış ve bakteriler yardımıyla toprağa karışan Azotların, canlıların ölmesiyle tekrar doğaya salınmasıyla meydana gelir. Azot döngüsü en hayati döngülerden biridir. Azot döngüsünde azot tükenmeden bir devridaim içinde hareket eder.

Azot döngüsü canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar. Azot, proteinin yapısında bulunduğu için hayatidir. Azot döngüsünde en önemli unsurlar Azot tutucu bakterilerdir. Atmosferde Azot miktarının fazla olması da canlılığın temelini Azot oluşturmasındandır.

Azot döngüsü, çeşitli sanayi faaliyetleri nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle çevre sorunlarının ve kirliliklerinin giderilmesi gerekir. Beşeri faaliyetlerin doğayı tahrip etmesinin önlenmesi doğal dengeyi korur.

Azot Döngüsü Nedir Kısaca Nasıl Gerçekleşir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Baransel dedi ki:

    Fen bilimleri dersinden proje aldım. Öğretmenim azot döngüsü konusunu araştırmamı istedi. Yazınız sayesinde projem şahane oldu. Yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz