Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Ayın Evreleri Nelerdir Açıklamalı Ve Şekilleri

Bu yazımızda ayın evreleri nelerdir açıklamalı ve şekilleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Samanyolu Galaksisi içinde yer alan Güneş Sistemi, yıldız, gezegen, uydu ve asteroitlerden oluşmaktadır. Güneş Sistemi’ndeki tek yıldız Güneş’tir. Güneş’in kütle çekim etkisiyle birlikte etrafında gezgenler dönmektedir. Güneş de hareket etmektedir.

Güneş Sistemi’nde gezegenler Güneş’e yakınlık sıralarına göre, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur.

Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı 150 milyon kilometredir. Dünya’nın bir de Ay adında uydusu bulunmaktadır. Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı 357 bin kilometredir. Ay kendi ekseni etrafında ve Dünya etrafında dönmektedir. Dünya da kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönmektedir.

Ay’ın kendi ekseni etrafında dönüşünün yanında Dünya’nın çevresini dolaşmasıyla birlikte Ay evreleri oluşmaktadır. Ay evreleri, Yeniay, Hilal, İlk Dördün, Dolunay, Son Dördün şeklindedir.

Ay, Güneş ile Dünya arasındayken Yeniay konumundadır.

 

Ay, Dünya’yı saat yönünün tersinde dolaşırken İlk dördün evresine girer.

 

 

Ay, Güneş ve Dünya’dan sonra gelirken Dolunay evresindedir.

 

 

Ay, Dünya’yı saat yönünün tersinde dolaşırken Son Dördün evresindedir.

 

 

Dünya’nın eksen eğikliği ve yıllık hareketi mevsimleri oluşturur. Seneler de aylardan oluşur. Ay’ın Dünya çevresindeki bir tam turu bir aya eşittir. Böylece aylar tamamlandıkça yıllar oluşur. Dünya, Ay ve Güneş’in eksen hareketleri tutulmaları meydana getirir. Ay Tutulması, Güneş’in önüne Dünya’nın geçmesidir. Güneş Tutulması, Dünya ile Güneş arasına Ay’ın girmesidir.

Ayın Evreleri Nelerdir Açıklamalı Ve Şekilleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aslan dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ayın evreleri kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

 2. bengü dedi ki:

  elinize sağlık çok güzel

 3. ali dedi ki:

  Ayın evreli maketi yapmak için yazıdaki bilgileri okuyunuz

 4. ali dedi ki:

  dünya ne güzel iyi insanlar var

 5. ali dedi ki:

  yani beğenilcek bir şey

 6. Mira dedi ki:

  Ayın evreleri maketi yapmak için bu yazıdaki bilgileri kullandık arkadaşlarımla. Gerçekten bu bilgiler ile yaptığımız maket çok güzel oldu projeden 100 aldık ve karne notum yükseldi.

Yorum Yaz