Avasım Şehirleri Kim Tarafından Ne Amaçla Kurulmuştur?
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Avasım Şehirleri Kim Tarafından Ne Amaçla Kurulmuştur?

Aşağıda avasım şehirleri kim tarafından ne amaçla kurulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Abbasiler Dönemi, İslam’ın yayılmasında en önemli dönemlerden biridir. İslam Tarihi’nde Abbasiler ile Türklerin yakın ilişkiler kurduğu ve Türklerin Abbasi ordularında komutan olarak görev aldığı bilinmektedir. Bu bakımdan İslam adına gerçekleştirilen fetihlerde Abbasiler’in etkili olmasında Türkler büyük bir rol oynamıştır.

Abbasiler, avasım şehirleri kurmuşlardır. Bu şehirlerde Türkleri iskan etmişlerdir. Bunun sebebi fethedilen yerlerin güvenliğinin sağlanmasında askeri güçlerden yararlanmak amacıyladır. Türklerin askeri özelliklere sahip olmaları ve savaş teknik ve stratejilerini çok iyi bilmeleri güvenliğin sağlanması açısından oldukça önemli görülmüştür. Abbasiler ile Türklerin yaptığı işbirlikleri tarihte İslam adına yaşanan fetihlerin önemli bir yer tutmasında etkili olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hilal dedi ki:

    Arkadaşlar avasım şehirlerini ilk kez duydum ben kimlerin kurduğu bir şehir bilen var mı ? Bu yazıda pek bir bilgi yok ya da ben anlayamadım neden ne amaçla kurulmuş bu şehirler sizce ?

    1. Büşra dedi ki:

      Harun Reşid zamanında Abbasiler Türklerin askeri özelliklerinden faydalanmak için Bizans ile olan sinir boylarına bu şehirlerden kurmuşlardır. Bir nevi kendilerini güvende tutmak amaçlari.

Yorum Yaz