Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Atomu Oluşturan Temel Tanecikler Nelerdir

Atom, etrafımızda gördüğümüz her türlü maddenin en temel birimine verilen addır. Yani bir maddeyi oluşturan en küçük birim atomdur. Yunanlılar, atomun bölünemez olduğunu düşündükleri için ona atonomus sözcüğünden türeyen atom ismini vermişlerdir. Ancak günümüzde gelinen noktada yapılan araştırmalarla öğrenilmiştir ki, atom bölünemez değildir. Atomun kendisi, hatta atom çekirdeği dahi bölünebilir, parçalabilir niteliktedir. Atom, çekirdek ve katmanlar olmak üzere iki kısımdan oluşur ve gözle görülemeyecek kadar küçük yapılardır. Bu yüzden atomları incelemek isteyen bilim adamları, bu iş için mikroskopları kullanır ve araştırmalarını bu şekilde yaparlar. Bu yazımızda, sizlere atomu oluşturan temel tanecikler hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Atomlar, onları oluşturan 3 taneciğe sahiptir. Bu tanecikler;
– Proton
– Nötron
– Elektron

şeklinde sıralabilir. Atomların kütlesi hesaplanırken sadece proton ve nötron ağırlıklarına bakılır, elektron ağırlıkları dikkate alınmaz çünkü elektronlar çok düşük bir ağırlığa sahiptir.

Protonlar, atom çekirdeğinde bulunur ve artı yüklü tanelerdir. Atomların çekirdeklerinde bulundukları için protonların sayılarına göre maddenin cinsi farklı olabilir.
Elektronlar, protonların çekiminde bulunan eksi yüklü taneciklerdir. Bu sebepten dolayı atomun etrafında sürekli olarak dolaşırlar. Kütleleri, protonlara oranla hafiftir.
Nötronlar, atom çekirdeğinde bulunurlar ve yüksüzlerdir. Kütleleri protonlarla aynıdır ve proton ve elektronların birleşiminden oluşurlar.

 

Atomu Oluşturan Temel Tanecikler Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz