Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

Yüzü Sirke Satmak Deyiminin Hikayesi

images-2Günümüzde bir çok olayı ya da duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmek için bir çok atasözü ve deyimler kullanırız. Bu deyimlerden birisi de “Yüzü sirke satmak” deyimidir. Bu yazımızda sizlere yüzü sirke satmak deyiminin anlamı hakkında bilgiler vereceğiz.

Yüzü sirke satmak deyiminin anlamı; Bu deyim genellikle sürekli somurtkan olan ve yüzünü asarak durumdan ya da bir olaydan hoşnut olmadığını belli eden kişiler için kullanılmaktadır.

Yüzü Sirke Satmak Deyiminin Hikayesi;

Günlerden bir gün bal satıcısı ile sirke satıcısı çarşıda yan yana tezgah kurarlar. Bal satan satıcı çok mutsuz görünür ve tezgahının başında kafasında bin bir düşünce ile düşünceli bir şekilde oturur. Sirke satan satıcı ise tam tersine güler yüzlü, sevecen ve neşeli bir adamdır.

Bu iki tezgaha da uğrayan müşteriler sirke alıp gitmeye başlamışlar. Bal satıcısı ise bu durum üzerine “turşu kurma mevsimi de değil. Neden herkes senden sirke alıyor? Neredeyse sirke fiyatına tazecik bal satıyorum ama bakan bile olmuyor.” diyerek şikayet etmeye başlar.

Sonunda bal satıcısı merakına yenik düşer ve sirke satan adama “Kardeş sabahtan beri ben de buradayım kimse benim tezgahıma uğramıyor, fiyatı düşürdükçe düşürdüm neredeyse sirke fiyatına bal satıyorum yine hiç kimse tezgahıma uğramıyor. Herkes senin tezgahına geliyor. Allah’ın aşkına cevap ver bu işin sırrı nedir?” diye sorar. Bu sorunun üzerine sirke satan adam güler ve “Kardeşim senin elin bal satarken yüzün de sirke satıyor, gelen müşteriye hoş davranıp gülümsersen sen de bal satarsın.” diye cevap verir.

Suratı Sirke Satmak Deyiminin Anlamı Kısaca Açıkladığımız Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz