Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Özel Okul Kayıtları Rekor Kırıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aldığı karar ile birlikte devlet okullarından özel okula geçmek isteyen öğrencilere devlet desteği vermeyi öngörmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu projesi işe yaramış gibi duruyor, çünkü bu karardan sonra, özel okullarda okuyan öğrenci sayısında yüzde 10 civarında bir artış görülmüştü. Bu artış, bu sene de rekor kırdı. Geçen yıl yüzde 10 olan artışa karşılık, bu yıl da özel okul öğrenci sayısında tam yüzde 47 artış oldu. Bu artışla birlikte Türkiye’de özel okula giden öğrenci sayısı 1 milyon 150 bin olarak belirlendi.

Özel okullar ve devlet okulları arasında puanlama sisteminin adaletsiz olduğu tartışmaları sürerken, özel okullara kayıtlı öğrenci sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu yıl yüzde 47 artışla rekor kıran özel okullardaki öğrencilerin sayısı 1 milyon 150 bin oldu. Buna göre vatandaş, çocuklarını devlet okullarında okutmak yerine devlet desteğini de alarak özel okullarda okutmayı tercih ediyor. Bu yıl devlet desteği alarak özel okula ilk defa kayıt olan öğrenciler, devlet okullarında boşluğa sebep oldu. Yapılan tespitlere göre özel okula yeni başlayan 250 bin civarında öğrenci, devlet okullarındaki 8 bin civarında dersliğin boşalmasına ve 13 bin öğretmenin de açıkta kalmasına neden oldu.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür Faruk Yelkenci, yaptığı açıklamada devlet teşviği sayesinde son yıllarda özel okullara çok önemli bir geçiş olduğunu belirterek, bu artışın cumhuriyet tarihinin rekoru olduğu ifadesini kullandı. Yelkenci, şu anda temel liselerde eğitimine devam eden 200 bin civarında öğrencinin olduğunu hatırlatarak, bu sayı dikkate alınmadığında dahi önemli bir artış olduğunu, bunun da önemli bir rekor olduğunu ifade etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz