Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Atık Yağlar Nerelerde Kullanılır Nasıl Değerlendirilir?

Bu yazımızda atık yağlar nerelerde kullanılır nasıl değerlendirilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atık yağlar özellikle evlerimizde sıkça karşılaştığımız yağlardır. Hayvani ya da nebati yağların atık olarak çöpe atılması, çevre kirliliklerine neden olmakla beraber, enerji kaybına da yol açmaktadır.

Atık yağların, doğrudan kullanılması yasaktır ve sakıncalıdır. Atık yağlar, geri dönüşüm ve kazanım tesislerinde değerlendirilmektedir. Atık yağ toplama işlemi, evlerimizde kızartmalarda kullandığımız yağların depolanıp saklanmasıyla ve toplanma merkezlerinde toplanmasıyla gerçekleştirilir.

Atık yağlar genelde elektrik üretmek için kullanılır. Atık yağdan biyoelektrik üretiminde yararlanılır. Böylece atıklar, enerji olarak tekrar kazanılmaktadır ve kaynak olarak kullanılmaktadır.

Atık yağların toplanmasında, belediyeler görev almaktadır. Toplanma merkezleri genelde muhtarlıklar ve okullardır. Bazı belediyeler, evlere kadar gelip atık yağları almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Belinay dedi ki:

    Bence atık yağların kullanım alanları herkes tarafından bilinmelidir çünkü atık yağlar çevreye büyük zararlar verir. Bu denli önemli bir konuya güzel parmak basılmış elinize sağlık.

Yorum Yaz