Ateş Ölçeri Kim İcat Etti
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Ateş Ölçeri Kim İcat Etti

217388927_tn30_0Günümüzde bir çok hastalıkla insanlar karşı karşıya kalmaktadır bu nedenle de her geçen gün gelişen teknoloji ile bilim ve dolayısı ile de tıp alanı gelişmektedir ve böylece tıp yani sağlık alanında kullanılan aletler ve malzemeler de gelişmeye başlamıştır. Tıp alanında oldukça fazla kullanılan aletlerden birisi de ateş ölçerdir.

Bizler de bu yazımızda sizlere ateş ölçer nedir ne işe yarar konusunda derlediğimiz bilgileri sunacağız.

İnsanların başına gelen hastalıklara tanıların koyuların bu hastalıkların tedavi edilebilmesi için vücut ısısının da bilinmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu konudaki çalışmalar ise tam anlamı ile ilk defa 1616 ile 1636 yılları arasında İtalya’da ikamet eden tıp profesörü Santorio tarafında başlatılmıştır.

Ateş ölçerin bir nevi mucidi olan Santorio, başlatmış olduğu bu tıbbi çalışmalar esnasında 1592 senesinde Galileo tarafından İtalya’da yapılan termometreden de faydalanmıştır. Aynı sene içinde Londralı bir tıp bilim adamı olan Thomas Allbutt, küçük ancak çok kullanışlı olan bir termometre icat etmiştir. İçinde bulunduğumuz son asır içinde çalışma mekanizması olarak çok fazla değişikliğe uğramayan klinik termometreler yani ateş ölçerler cam bir tüm içindeki cıva sayesinde vücut ısısını ölçmektedir.

Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi sayesinde ateş ölçerlerin bir de elektronik ekranlı olanları üretilmeye başlanmıştır. Böylece ateş ölçeri kullanmak daha kolay bir hal almıştır.

Ateş Ölçer Nedir Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ateş ölçer, vücut ısısını ölçmek amacı ile kullanılan farklı modelleri ve çeşitleri olan ve günümüzde genellikle elektronik ekranları olanları sık sık kullanılan termometre cihazlardır.

Ateş Ölçerin İcadı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz