Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Atatürk’ün kişisel özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Küçük yaşlarda mahalle mektebine giderek eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Zeki ve çalışkan bir çocuk olduğunu hissettirerek ve biraz da doğru bir yönlendirme ile babasının desteğiyle Şemsi Efendi Okulu’na başlamıştır.

İlkokul seviyesinde gösterdiği azim ve kararlılıkla, mülkiyeye yazılmıştır. Fakat aklında her daim asker olma hayali bulunduğundan mülkiyeden ayrılarak askeriyeye geçmiştir. Rüştiye, İdadi, Harp Okulu ve Harp Akademisi gibi yerleri başarılı bir eğitimin sonucunda bitirmiştir.

 

Asker olma arzusu, Mustafa Kemal’in kişilik özelliklerine daha çok uymaktaydı. Bunu başarılı geçen eğitim ve öğretim hayatından anlıyoruz. Sabırlı, disiplinli, çevik, zeki, çalışkan ve başarılı bir öğrenci olmuştur.

Askerlik yıllarında staja başladığı dönemi de başarıyla geçerek, savaşların patlak verdiği yıllarda savaş alanlarında görev almıştır. Bir Osmanlı Subayı olarak başarılı askeri icraatlarıyla yükselmiştir. Trablusgarp ve Balkan Savaşları’nda görev alması, ileri görüşlü, iş bitirici özelliği nedeniyledir.

Birinci Dünya Savaşı’nda Filistin ve Çanakkale Cepheleri’nde görev almıştır. Burada da bazı başarılara imza atmıştır. Büyük bir savaşta kararlılık ve lider ruhlu olmak önemlidir. Bu nedenle askerlik hayatı savaş meydanlarında geçmiştir.

Askerlikten istifa edip, Milli Mücadele’yi örgütlediği zamanlarda siyasi hayatına da adım atmıştır. Kararlı, ileri görüşlü, sözünü dinleten, siyasi ve politik dinamikleri bilen bir kişilik olmuştur. Bununla beraber cumhuriyeti ilan ederek liderlik özelliğini Cumhurbaşkanlığı sıfatıyla sürdürmüştür.

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aylin semercioglu dedi ki:

    Ataturkun kisisel ozellikleri cok guzel anlatilmis tesekkurler

Yorum Yaz