Atatürk’ün İlan Ettiği Bayramlar Ve Tarihleri Açıklaması

Bu yazımızda Atatürk’ün ilan ettiği bayramlar ve tarihleri açıklaması kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Eğitim ve öğretim hayatına mahalle mektebinde başlamıştır. Mülkiyedeyken bırakıp askeri okullara geçmiştir. Askeri Rüştiye, Askeri İdadi, Harp Okulu, Harp Akademisi gibi okullardan mezun olarak askerlik yapmaya başlamıştır. Birçok savaşta ve cephede görev almıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu üzerinde yaşanan yeniden işgal girişimine karşı milli direnişte, Milli Mücadele’nin örgütlenme aşamasında askeri ve siyasi olarak görev yapmıştır. Askerlikten istifa ederek siyasi bir mücadele içine girmiştir.

Milli Mücadele yıllarında kazanılan zaferler ve yapılan icraatlar, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte yeni kurulan devletin temellerinin atıldığı noktalar olarak milli bayramlar ilan edilmiştir. Bu bağlamda Milli Mücadele yıllarındaki direniş bir bayram olarak cumhuriyet döneminde kutlanmaya başlanmıştır.

Atatürk’ün ilan ettiği bayramlar, tarihleri ve açıklamaları şu şekildedir:

*19 Mayıs 1919: Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Mustafa Kemal’in 15 Mayıs 1919’da İstanbul’dan çıkarak Samsun’a deniz yoluyla ulaşıp 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele’yi başlatması olarak tarihe geçmiştir.

*23 Nisan 1920: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Mustafa Kemal, Milli Mücadele döneminde Samsun’dan yoluna devam ederek Havza, Amasya gibi yerlerde genelgeler yayınlamış, Erzurum ve Sivas’ta kongreler yapmıştır. Bunun sonucunda 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi kurulmuştur.

*30 Ağustos 1922: Zafer Bayramı

Milli Mücadele’nin son zaferi olan Büyük Taarruz’un Yunan işgaline karşı zaferle sonuçlanmasının ardından Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

*29 Ekim 1923: Cumhuriyet Bayramı

Milli Mücadele’nin ardından saltanatın kaldırılmasıyla Osmanlı Devleti’nin fiilen yıkılmasıyla yeni bir ulus – devlet modeliyle devlet kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu olarak kutlanmaktadır.

Atatürk’ün İlan Ettiği Bayramlar Ve Tarihleri Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. Sosyal bilgiler ödevim için Atatürk’ün ilan ettiği bayramları araştırırken yazınıza rastladım. İyi ki de rastlamışım yazınız sayesinde hem tarihleri hem de açıklamalarını bulmuş oldum. Ödevimde çok işime yaradı teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.