Atatürk’ün Eğitim Politikaları Nelerdir?

Bu yazımızda Atatürk’ün eğitim politikaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, temel ilke, değer ve tutumlar çağdaş ve modern devletlerde olduğu gibi çağın gerekliliklerine göre hareket etmeyi gerektiriyordu. Batılılaşma temayülünün ulus – devlet üzerindeki etkisi, her alanda ilkeler doğrultusunda inkılapların yapılmasıyla ortaya çıkıyordu.

 

Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel alanda yapılan inkılaplarla ulus – devlet anlayışındaki Türkiye, yeni bir yapı oluşturmak gayretindeydi. Muasır medeniyetler seviyesini hedefleyen devlet, millet üzerinde etkili bir eğitim sistemi kurmak istiyordu.

Eğitimin temel amacı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yetiştirmek, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı kalmak, bilimi, aklı ve fenni araç haline getirerek amaca ulaşmaktır. Eğitim politikası da bu temeller üzerine kurulmuştur.

Eğitim temel ilke ve değerler üzerinde yeniden yapılandırılırken, devlet, millet, meclis, vatan bütünlüğü gibi siyasi ve sosyal değerlerin de farkına varılması için eğitim araç haline getiriliyordu. Cumhuriyet dönemi eğitim sistemi, mektep ve medreselerin kapatılması ve yerine okulların açılmasıyla devam etti.

Tevhidi Tedrisat Kanunu ile başlayan süreçte laik bir eğitim sisteminin, uygulamalı ve karma bir şekilde bilimi, aklı ve fenni öncelemesi gayretiyle kurulmasına karar verildi. Eğitim ve öğretimin birleştirilmesiyle beraber çağın yakalama azmi de oluştu.

Eğitim politikaları olarak şunlar benimsendi:

*Eğitim ulusal olmalıdır.

*Eğitim bilimsel olmalıdır.

*Eğitim uygulamalı olmalıdır.

*Eğitim laik olmalıdır.

*Eğitim karma olmalıdır.

Bu değerler üzerine geliştirilen politikalar kapsamında Türkiye’de eğitimin önü açılmaya ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşılmaya çalışılmıştır.

Atatürk’ün Eğitim Politikaları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. süper, yazıyı çok beğendim puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  2. Atatürk’ün eğitim politikaları aynı zamanda eğitim sistemimizin de temellerini atmıştır bu yazıda da bu politikaları madde madde belirtmeniz çok güzel ve anlaşılır olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.