Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Atatürk’e Kemal Adını Kim Verdi?

Bu yazımızda Atatürk’e kemal adını kim verdi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir.  Selanik’te mahalle mektebine başlamıştır. Şemsi Efendi Okulu’na devam etmiştir.  Mülkiyeye girdikten sonra karar değiştirip askeriyeye devam etmiştir.

Askeri okullarda okuduğu sıralarda Askeri Rüştiye’deki hocası Yüzbaşı Mustafa Efendi tarafından kendisine Kemal ismi verilmiştir. Mustafa Kemal olarak hayatına devam etmiştir. Mustafa adıyla başladığı askeri hayatında Mustafa Kemal olmuştur.

Siyasi hayatında cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte yapılan inkılaplar neticesinde en son Atatürk soyadını almıştır. Mustafa adını kullanmamıştır. Kemal Atatürk adını kullanmıştır ve imzasını böyle revize ettirmiştir.

Hüviyetinde Kamal Atatürk yazmaktadır. Öz Türkçede Kamal, yiğit demek olduğu için dil devriminin bir parçası olarak da bu ismi kullanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sonay dedi ki:

    Atatürk’e kemal adını veren öğretmen konusu bence çok güzel açıklanmış ve konuda fazlalık bilgi verilmemesi de konuyu daha güzel ve bilgili bir hale getirmiş bence. Elinize sağlık.

Yorum Yaz