Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Atatürk Samsun’a Ne Zaman Çıktı?

Bu yazımızda Atatürk Samsun’a ne zaman çıktı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra düşman devletleri, yeniden bir işgal girişimine hazırlanarak Anadolu üzerine çeşitli ırkları öne sürerek devlet kurma gayesiyle saldırmışlardır. Anadolu’nun dört bir yanı düşman tehdidi altındaydı.

 

Milli Mücadele bu hengamede tesmiye edilmiştir. 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. 15 Mayıs 1919’da Yunanların İzmir’e çıkması en büyük tehdit olarak algılanmıştır. Kuvayı Milli harekete geçerek milli direniş hatları oluşturmuştur.

Mustafa Kemal, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek Samsun’a gelmiştir. 15 Mayıs günü İstanbul’dan hareket eden gemi 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşmıştır. 19 Mayıs günü Mustafa Kemal, Samsun’a ayak basmıştır.

Samsun’dan Havza’ya geçmiştir. Havza’dan Amasya’ya geçmiştir. Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenlenmiştir. Ankara’da meclis kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ayça KAYA dedi ki:

  benim işime çok yaradı..

 2. Ayça KAYA dedi ki:

  Benim çok işime yaradı arkadaşlar.İnşallah başkalarının işine yarar.😊😊😊

 3. yagzibo dedi ki:

  Bu yazınız da Atatürk’ün Samsun’a çıkışını çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. İşime çok yaradı. Umarım bir çok kişiye yararlı bir yazı olur .

 4. boturay anar NDNG dedi ki:

  güzel işime yaradı

 5. ketrm dedi ki:

  hic bir şey anlamadım
  anlayan varmı

 6. Naciye dedi ki:

  Bu yazınız da Atatürk’ün Samsun’a çıkışını çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. İşime çok yaradı. Umarım bir çok kişiye yararlı bir yazı olur .

Yorum Yaz