Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2020

Atatürk Latin Alfabesini Neden Getirdi?

Bu yazımızda Atatürk Latin Alfabesini neden getirdi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk Devrimleri 1923 – 1938 yılları arasında gerçekleşmiştir.  Atatürk İlkeleri doğrultusunda gerçekleşen inkılaplar, modern ve çağdaş bir ulus – devlet olma anlayışıyla yapılmıştır.

 

İnkılaplar siyasi, idari, iktisadi, hukuki, ahlaki, içtimai alanlarda birer birer uygulanmaya başlanmıştır. İnkılapların yoğun olarak yapıldığı dönem ilk beş yıllık 1923 – 1928 yılları arasındaki dönemdir.

Harf İnkılabı da 1 Kasım 1928 yılında yapılmıştır. Harf İnkılabı ile birlikte Türkçe, İslam harfleriyle değil, Latin harfleriyle yazılmaya başlanmıştır. Latin harfleri, Türklere özgü olarak özelleşmiş ve Türkçe karakterlerden oluşmuştur.

Latin alfabesinin getirilmesinin nedeni ulus – devlet anlayışına göre bir kültür, hukuk, eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyladır. Bu nedenle Latin alfabesi özgü bir hale bürünerek kullanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nilay dedi ki:

    Harf inkılabının nedenleri hem çok güzel hem de çok yalın ve kısa bir şekilde anlatılmış yazınızı gereksiz ve fazlalık olan bilgiler ile doldurmamışsınız.

Yorum Yaz