Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atasözlerinin Çıkış Kaynakları Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Atasözlerinin Çıkış Kaynakları Nelerdir

Atasözleri Nasıl Ortaya Çıkar, Atasözlerinin Çıkış Kaynakları Nelerdir

Atasözleri insana ders vermeyi amaçlayan kalıplaşmış ve genellikle mecaz anlamlı sözlerdir. Atasözlerimiz dilden dile geçerek ve kullanılarak nesilden nesle aktarılır. Her edebi eserde ve sözde olduğu gibi mutlaka her atasözünün de bir çıkış kaynağı bulunmaktadır.

Atasözleri genellikle tecrübeye dayanır. Atalarımız tecrübelerine dayanarak kendinden küçüklere ders vermek amacıyla bazı sözler söylemişler bunlar da günümüzde atasözü olarak dilimizi zenginleştirmişlerdir. Bazı atasözlerinin çıkışı da birtakım olaylara dayanır. Bir olayın yaşanmasının ardından söylenen bir söz sonraları mecazlaşarak aynı anlama gelecek şekilde benzer durumlarda söylenir. Ancak bir hikayeye dayalı olma genellikle deyimlere özgüdür ve atasözleri çoğunlukla tecrübelere dayanmaktadır.

Atasözlerinin Oluşma Yolları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aliye dedi ki:

  çok güzel İşte bu çok iyi oldu. atasözleri nasıl meydana çıkmıştır kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 2. oooo dedi ki:

  teşekkür ederim elinize sağlık atasözlerinin kaynağı nedir kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

  1. Aliye dedi ki:

   Ay çok güzel

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781